Ztratili jste směr? Napište svůj životní příběh a získáte spolehlivý kompas

Stačí trocha sebereflexe a hned víme, co je dobré a co by se dalo vylepšit.

Sedím v ložnici u počítače a z dětského pokojíčku ke mně doléhá hlas paní učitelky. Z notebooku samozřejmě. Další série distanční výuky propukla a já pořád nemám úplně zaručený recept, jak zvládat práci a u toho násobit dvojciferným číslem a zaobírat se podnebnými pásy. Makám na tom, i když covid mě stále vyhazuje ze zajetých kolejí, směje se mým plánům a nutí mě žít ze dne na den.

Pořád je těžké orientovat ve vnějším světě, politici selhávají, odborníci si protiřečí, stejně jako zprávy a předpovědi v médiích. Není o co se opřít, což jednoho přiměje využít vnitřní navigace (říkejte tomu intuice nebo hlas srdce, to je fuk) a hledat pevný bod a oporu v sobě: kdo jsem, co mám, co umím, v čem jsem fakt dobrá a co můžu nabídnout druhým. V profesi i v soukromí. A hlavně, kam mířím? Čemu chci opravdu věnovat svou energii?

Nepotřebujete umět psát, jen být upřímní

Při hledání odpovědí (nejen v krizových situacích) jsou ve výhodě ti z nás, kdo už o sobě něco vědí, protože jsou zvyklí na pravidelnou dávku sebereflexe – před usnutím si v duchu rekapitulují končící den, vedou si deník, zapisují si pravidelně sny. A mě napadlo nabídnout další možnost, která pomůže se v sobě zorientovat: sepište si svůj životní příběh. Před časem jsem dala dohromady stejnojmenný e-book (je ke stažení zdarma), který provede krok po kroku celým procesem všechny, kdo si chtějí napsání autobiografie vyzkoušet.

Jak řekl Theodore Roosevelt, čím více známe svoji minulost, tím lépe jsme připraveni na budoucnost. Určitě chápete, že nejde o samoúčelné probírání se „starou veteší“. Jde o to uvědomit si, kde se zrovna nacházíte a jaké životní okolnosti vás do tohoto bodu přivedly. A hlavně – kam vás to dovede, když půjdete stejnou cestou jako dosud?

Nebojte se, nemusíte být žádní velcí psavci. Vždyť netvoříte literární dílo, ale pracujete na osobním kompasu, který vás dovede k plnějšímu a radostnějšímu životu. Ani s kritikou čtenářů si nedělejte starosti. Text si přečtou jen ti, kterým to umožníte. (Jen tak na okraj – tohle čtení by mohl být fajn dárek pro blízkého člověka, na kterém vám záleží, co říkáte?)

Důležité je jedině to, abyste byli při psaní otevření a upřímní.  

O překvapení nebude nouze, uvidíte!

Až začnete psát, budete překvapeni, jak bohatý život vedete. Kolik jste toho zažili, jak cenné zkušeností jste nasbírali, kolik zajímavých lidi jste potkali. A co všechno jste už dokázali. Vaše sebevědomí dostane pořádnou vzpruhu! Nejspíš si taky uvědomíte, jakých reakcí a jakého jednání byste se chtěli vyvarovat, jaké chyby už nechcete dál dělat, jaké lidi nebo situace už ve svém životě nechcete.

Zjistíte, že všechno špatné je VŽDYCKY pro něco dobré. Kdyby vás nevyhodili ze dvou zaměstnání po sobě, nedopracovali byste se k založení vlastní úspěšné firmy. A z odstupu možná pochopíte pohnutky někoho, kdo se k vám nezachoval pěkně. A snad mu i odpustíte. Bude to obrovská úleva, zvlášť jestli „hříšníkem“ i tím, kdo odpouští, jste vy sami.

Pro koho dělám