Chcete dobrý text? Přečtěte si, co od vás potřebuji

„Je to takhle v pořádku?“ – „Ale já je chtěl nechat dlouhé, hraju bigbít, chápete?“ – „A proč jste mi to neřekl hned na začátku?“

Na úvod malý příklad.

Představte si, že jste majitelé cateringové firmy a přijde vám poptávka: „Pořádáme akci a potřebovali bychom zajistit občerstvení. Prosíme o sdělení ceny.“ Nejspíš kroutíte hlavou – jak byste mohli poskytnout cenovou kalkulaci, když nevíte, o jakou akci jde? Netušíte kdy, kde ani při jaké příležitosti se má konat, kolik je pozvaných, jaká je představa a rozpočet organizátora, neznáte případná zdravotní omezení hostů…

Nebude organizátorovi vadit, když na sraz vegetariánů připravíte zabijačkové menu, na dětskou party pokrm s chilli papričkami a na svatební hostinu kulajdu, ačkoliv novomanželé mají alergii na houby? Při takovém zadání se to klidně může stát.

Copywriting se od cateringu v tomto směru neliší. I mně přicházejí e-maily od potenciálních klientů: „Potřeboval bych napsat článek o čisticích prostředcích. Kolik mě to bude stát?“ Nebo: „Poptáváme texty na webové stránky – nechceme nic dlouhého, bylo by možné je dodat do konce týdne?

Neznáme se? Pak o vás nic nevím

Jestli jsme zatím spolu nepracovali, jak bych pro vás mohla z fleku napsat dobrý text? O kreativitu nejde. Vycucat si z prstu článek na libovolné téma není problém. Ale k čemu by vám byl?

Abyste ode mě co nejdříve dostali texty, které skutečně fungují, potřebuji informace o váspřesné zadání (nezáleží na tom, jestli chcete otextovat web nebo napsat krátký článek).

 1. Povězte mi něco o sobě (informace)
  Abychom se seznámili, prozraďte mi:

  Co jste zač – Čím se zabýváte? Jaké produkty nabízíte? Jaké služby poskytujete? Kde a jak to děláte? Jaký je příběh vaší značky?

  A ještě: Jak dlouho to děláte? Jak jste začínali? Proč se věnujete zrovna tomu, čemu se věnujete? Jaké jsou vaše úspěchy/neúspěchy? Kam směřujete?

  Produkty – V čem jsou vaše produkty/služby jedinečné?

  Zákazníci – Kdo je vaše cílová skupina? Nebo jich máte víc? Jak s klienty komunikujete? Jakými kanály a jakým tónem?

  Konkurence – Kdo je vaše konkurence a jak se vůči ní vymezujete?

  Samozřejmě se podívám, co se o vás píše na internetu. Když ale získám podklady od vás, vyhneme se nepravdám a nepřesnostem, které komplikují a zdržují spolupráci.
 2. Řekněte mi, co potřebujete (zadání)
  Abych mohla vyhovět vašim očekáváním, potřebuji vědět:

  Jaký typ textu mám napsat?
  Jde vám o článek do blogu, text na webovou stránku, e-mail, příspěvek na sociální sítě?

  Co je cílem textu?
  Má si čtenář stáhnout nabízený obsah, přejít na určitou podstránku, vyplnit formulář?

  Koho přesně chcete oslovit? A jak s ním chcete komunikovat?
  Cílová skupina hraje velkou roli. Je rozdíl, jestli je text určený sedmnáctiletému skejťákovi, nebo vysokoškolákovi, který už sahá po diplomu.

  Jaké bude téma?
  Rozumím, že potřebujete napsat o čisticích prostředních, ale co přesně? Chcete představit své výrobky, poradit čtenářům, jak na úklid kanceláří, zdůraznit, že prodáváte ekologické produkty? Jakmile budeme mít jasno, navrhnu vám konkrétní zpracování.

  Kde se text objeví?
  Jde o kontext. Je třeba, aby materiál ladil s ostatní vaší komunikaci. A pokud je určený k publikování jinde, musí pojetím odpovídat požadavkům daného média. 

  Jaká je vaše představa?
  Upozorněte mě, co by v textu nemělo chybět, anebo co tam v žádném případě mít nechcete. Pomůže konkrétní příklad textu, jaký si představujete (stačí internetový odkaz).

  Jaký má být rozsah a termín dodání?
  Délka textu pravděpodobně vyplyne z jeho typu.


Příklad zadání článku o interaktivních tabulích od firmy Consulta:

V článku potřebujeme posílit klíčové slovo „interaktivní tabule“ (do škol). Nejde nám ale o populárním stylem psaný text pro „běžnou“ veřejnost. Potřebujeme oslovit vyučující, potažmo ředitele škol. Chceme text publikovat na webu s touto cílovou skupinou.

V textu bychom chtěli mít dva prolinky. Jeden by odkazoval na kategorii „interaktivní tabule pro školy“, druhý na „hotové sestavy interaktivních tabulí“.

Ať článek nejprve nějak poutavě informuje, že interaktivita ve škole je dobrá a proč. A připomene, že teď je nejlepší čas myslet na změnu (je dobré řešit pořízení tabule v klidu, objednávky zasílat už teď, abychom ještě kapacitně stíhali).“

Pro koho dělám